AVX Corporation 5AU2R0DEFCANM
5AU2R0DEFCANM picture photo
Mfg. Part Number
5AU2R0DEFCANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 4KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AU2R0DEFCANM.pdf
Availability of 5AU2R0DEFCANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AU2R0DEFCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AU2R0DEFCANM
Internal Part NumberEIS-5AU2R0DEFCANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AU2R0DEFCANM
Related Links5AU2R0, 5AU2R0DEFCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AU2R0DEFCANM Details Description
Related parts for 5AU2R0DEFCANM
RESISTOR POWER ADJ 250 OHM 25W datasheet.pdf
JUMPER FOR AKZ 1.5/2.5 3POS datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE-107CNR datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 8CH 40-TQFN datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPED 32POS datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTIC PNP 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 120POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.7V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf