AVX Corporation 5AU3R0DEFCANM
5AU3R0DEFCANM picture photo
Mfg. Part Number
5AU3R0DEFCANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 4KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AU3R0DEFCANM.pdf
Availability of 5AU3R0DEFCANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AU3R0DEFCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AU3R0DEFCANM
Internal Part NumberEIS-5AU3R0DEFCANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AU3R0DEFCANM
Related Links5AU3R0, 5AU3R0DEFCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AU3R0DEFCANM Details Description
Related parts for 5AU3R0DEFCANM
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 120 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 160A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 20UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/04/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 700V 1A DO214BA datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 35 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf