Semtech 5AX103K4
5AX103K4 picture photo
Mfg. Part Number
5AX103K4
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 4KV X7R NONSTND
Datasheet Download
5AX103K4.pdf
Availability of 5AX103K4
QUANTITY
5AX103K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AX103K4
Internal Part NumberEIS-5AX103K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.570" L x 0.550" W (14.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.300" (7.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AX103K4
Related Links5AX1, 5AX103K4 Datasheet, Semtech Distributor
5AX103K4 Details Description
Related parts for 5AX103K4
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD BK 2X2"X 6' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 2012 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 6SOIC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
M CONN RETAINER datasheet.pdf
SC 3.81/14/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 200MHZ CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf