Semtech 5AX123K4
5AX123K4 picture photo
Mfg. Part Number
5AX123K4
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 4KV X7R NONSTND
Datasheet Download
5AX123K4.pdf
Availability of 5AX123K4
QUANTITY
5AX123K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AX123K4
Internal Part NumberEIS-5AX123K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.570" L x 0.550" W (14.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.300" (7.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AX123K4
Related Links5AX1, 5AX123K4 Datasheet, Semtech Distributor
5AX123K4 Details Description
Related parts for 5AX123K4
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 160A 1250V 1BKN/80 AR CU datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 280 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf