AVX Corporation 5AX3R0DBFCANM
5AX3R0DBFCANM picture photo
Mfg. Part Number
5AX3R0DBFCANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 6KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AX3R0DBFCANM.pdf
Availability of 5AX3R0DBFCANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AX3R0DBFCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AX3R0DBFCANM
Internal Part NumberEIS-5AX3R0DBFCANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AX3R0DBFCANM
Related Links5AX3R0, 5AX3R0DBFCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AX3R0DBFCANM Details Description
Related parts for 5AX3R0DBFCANM
IC 10-BIT SCAN PORT XCVR 24TSSOP datasheet.pdf
SLEEVE EXP BLK 0.50" (12.7MM) datasheet.pdf
CONN PCB 20 PIN .062" GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 15% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2259-14 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 5PR SHLD 300V datasheet.pdf