Bivar, Inc. 5BWC12V-F
5BWC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
5BWC12V-F
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
5BWC12V-F.pdf
Availability of 5BWC12V-F
QUANTITY
5BWC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 5BWC12V-F
Internal Part NumberEIS-5BWC12V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating30mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Current - Test10mA
Viewing Angle25°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak430nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4 (5mm)
Size / Dimension-
Height (Max)8.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5BWC12V-F
Related Links5BWC, 5BWC12V-F Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
5BWC12V-F Details Description
Related parts for 5BWC12V-F
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf