Semtech 5EX153K3
5EX153K3 picture photo
Mfg. Part Number
5EX153K3
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 3KV X7R RADIAL
Datasheet Download
5EX153K3.pdf
Availability of 5EX153K3
QUANTITY
5EX153K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5EX153K3
Internal Part NumberEIS-5EX153K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.700" L x 0.375" W (17.80mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.600" (15.30mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5EX153K3
Related Links5EX1, 5EX153K3 Datasheet, Semtech Distributor
5EX153K3 Details Description
Related parts for 5EX153K3
IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2POS ECONOSEAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 300A DO200AA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 10.5A 16.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf