AVX Corporation 5GU180JEECANM
5GU180JEECANM picture photo
Mfg. Part Number
5GU180JEECANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 4KV N750 RADIAL
Datasheet Download
5GU180JEECANM.pdf
Availability of 5GU180JEECANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5GU180JEECANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5GU180JEECANM
Internal Part NumberEIS-5GU180JEECANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientN750
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)