AVX Corporation 5GU180JEECANM
5GU180JEECANM picture photo
Mfg. Part Number
5GU180JEECANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 4KV N750 RADIAL
Datasheet Download
5GU180JEECANM.pdf
Availability of 5GU180JEECANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5GU180JEECANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5GU180JEECANM
Internal Part NumberEIS-5GU180JEECANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientN750
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5GU180JEECANM
Related Links5GU180, 5GU180JEECANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5GU180JEECANM Details Description
Related parts for 5GU180JEECANM
IC SRL CONFIG EEPROM 1M 20-PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR PLAN 79215435 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.6A TO-220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf