AVX Corporation 5GU500JEFCANM
5GU500JEFCANM picture photo
Mfg. Part Number
5GU500JEFCANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 50PF 4KV N750 RADIAL
Datasheet Download
5GU500JEFCANM.pdf
Availability of 5GU500JEFCANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5GU500JEFCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5GU500JEFCANM
Internal Part NumberEIS-5GU500JEFCANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientN750
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5GU500JEFCANM
Related Links5GU500, 5GU500JEFCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5GU500JEFCANM Details Description
Related parts for 5GU500JEFCANM
IC OSC VCO 1.1GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 0.412 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CHIME datasheet.pdf
RES 147 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 160W datasheet.pdf
POT 5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf