Littelfuse 5KP110CA-HR
5KP110CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP110CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC AXIAL
Datasheet Download
5KP110CA-HR.pdf
Availability of 5KP110CA-HR
QUANTITY
5KP110CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP110CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP110CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP110CA-HR
Related Links5KP11, 5KP110CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP110CA-HR Details Description
Related parts for 5KP110CA-HR
MOSFET N-CH 200V 3.5A TO-220F datasheet.pdf
M16C/6N; SUNNY GIKEN PARALLEL AD datasheet.pdf
BANANA JACK PANEL MNT BLK datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
BLK 48 MM X 54.8M datasheet.pdf