Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP11AHE3/73
5KP11AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP11AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Datasheet Download
5KP11AHE3/73.pdf
Availability of 5KP11AHE3/73
QUANTITY
5KP11AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP11AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP11AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)275A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP11AHE3/73
Related Links5KP11A, 5KP11AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP11AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP11AHE3/73
IC AUDIO DSP 8-CH 38-TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 24V 1.80A STRAP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
2 FLANGE MNT HOUSING 4 LAMP SKT datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf