Comchip Technology 5KP11CA-G
5KP11CA-G picture photo
Mfg. Part Number
5KP11CA-G
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC R6
Datasheet Download
5KP11CA-G.pdf
Availability of 5KP11CA-G
QUANTITY
5KP11CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP11CA-G
Internal Part NumberEIS-5KP11CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)274.73A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP11CA-G
Related Links5KP1, 5KP11CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
5KP11CA-G Details Description
Related parts for 5KP11CA-G
RES SMD 4.87KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
4793 APPLIANCE INLET 20A 70DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 22POS datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf