Micro Commercial Components (MCC) 5KP120A-TP
5KP120A-TP picture photo
Mfg. Part Number
5KP120A-TP
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC R6
Datasheet Download
5KP120A-TP.pdf
Availability of 5KP120A-TP
QUANTITY
5KP120A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP120A-TP
Internal Part NumberEIS-5KP120A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP120A-TP
Related Links5KP12, 5KP120A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5KP120A-TP Details Description
Related parts for 5KP120A-TP
TRANS NPN 140V 1A E-LINE datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 8 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
QFN-44 TO DIP-48 SMT ADAPTER datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf