Littelfuse 5KP12A-HR
5KP12A-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP12A-HR
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC AXIAL
Datasheet Download
5KP12A-HR.pdf
Availability of 5KP12A-HR
QUANTITY
5KP12A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP12A-HR
Internal Part NumberEIS-5KP12A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)256.3A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP12A-HR
Related Links5KP1, 5KP12A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP12A-HR Details Description
Related parts for 5KP12A-HR
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 150.37MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
946 AUTO-TUNING 6000 MM SCAN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf