Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP12AHE3/54
5KP12AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP12AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600
Datasheet Download
5KP12AHE3/54.pdf
Availability of 5KP12AHE3/54
QUANTITY
5KP12AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP12AHE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP12AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)251A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP12AHE3/54
Related Links5KP12A, 5KP12AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP12AHE3/54 Details Description
Related parts for 5KP12AHE3/54
IC MCU 16/32B 320K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 4KV X7R NONSTND datasheet.pdf