Micro Commercial Components (MCC) 5KP150A-TP
5KP150A-TP picture photo
Mfg. Part Number
5KP150A-TP
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC R6
Datasheet Download
5KP150A-TP.pdf
Availability of 5KP150A-TP
QUANTITY
5KP150A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP150A-TP
Internal Part NumberEIS-5KP150A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP150A-TP
Related Links5KP15, 5KP150A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5KP150A-TP Details Description
Related parts for 5KP150A-TP
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIN-SGNL HI CURRENT F 40A SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8SOIC datasheet.pdf
POSITIONER TIP KIT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf