Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP15HE3/54
5KP15HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP15HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC P600
Datasheet Download
5KP15HE3/54.pdf
Availability of 5KP15HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP15HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP15HE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP15HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)186A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP15HE3/54
Related Links5KP15, 5KP15HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP15HE3/54 Details Description
Related parts for 5KP15HE3/54
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T27 9.2" datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3A 20HTSSOP datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 660NM 50MA TO-18 datasheet.pdf
REDUCER, M20 - M16, NPB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf