Microsemi Commercial Components 5KP160CE3/TR13
5KP160CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP160CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 287VC P600
Datasheet Download
5KP160CE3/TR13.pdf
Availability of 5KP160CE3/TR13
QUANTITY
5KP160CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP160CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP160CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.4A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP160CE3/TR13
Related Links5KP160C, 5KP160CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP160CE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP160CE3/TR13
IC OSC DUAL FX FREQ 60MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 40POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
1020 5F- 1 10205F1 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 9C PIN 36" RBW ROHS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf