Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP170AHE3/73
5KP170AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP170AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Datasheet Download
5KP170AHE3/73.pdf
Availability of 5KP170AHE3/73
QUANTITY
5KP170AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP170AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP170AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP170AHE3/73
Related Links5KP170, 5KP170AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP170AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP170AHE3/73
IC TXRX E1 3.3V 100-LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1406V25G datasheet.pdf
CONTROL PROC VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LSW,6A,24VDC,LED,SPDT,PF1/2,GM datasheet.pdf
LABEL LPAX CENTIMETERS CUBED datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
LED WHITE 4LCC SMD datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2.5V LOW POWERPRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf