Littelfuse 5KP170CA
5KP170CA picture photo
Mfg. Part Number
5KP170CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL
Datasheet Download
5KP170CA.pdf
Availability of 5KP170CA
QUANTITY
5KP170CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP170CA
Internal Part NumberEIS-5KP170CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP170CA
Related Links5KP1, 5KP170CA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP170CA Details Description
Related parts for 5KP170CA
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR T/H SLD datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 32POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 145C N/C HIGH POWER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .050" 40 POS datasheet.pdf