Littelfuse 5KP180A-HR
5KP180A-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP180A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 292VC AXIAL
Datasheet Download
5KP180A-HR.pdf
Availability of 5KP180A-HR
QUANTITY
5KP180A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP180A-HR
Internal Part NumberEIS-5KP180A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP180A-HR
Related Links5KP18, 5KP180A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP180A-HR Details Description
Related parts for 5KP180A-HR
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 14STG 16-TSSOP datasheet.pdf
TRANSMITTER RF 315MHZ SMT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 82UH .3A datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf