Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP188-E3/73
5KP188-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP188-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 344VC P600
Datasheet Download
5KP188-E3/73.pdf
Availability of 5KP188-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP188-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP188-E3/73
Internal Part NumberEIS-5KP188-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP188-E3/73
Related Links5KP188, 5KP188-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP188-E3/73 Details Description
Related parts for 5KP188-E3/73
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC SUPERV 5K ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.021DIA GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 20A datasheet.pdf
BL 3.50/10/180 SN DKGN datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.5VC SMCJ datasheet.pdf
KEYLESS SHAFT MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf