Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP188A-E3/73
5KP188A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP188A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC P600
Datasheet Download
5KP188A-E3/73.pdf
Availability of 5KP188A-E3/73
QUANTITY
5KP188A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP188A-E3/73
Internal Part NumberEIS-5KP188A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP188A-E3/73
Related Links5KP188, 5KP188A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP188A-E3/73 Details Description
Related parts for 5KP188A-E3/73
Connector Receptacle 16 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS SMD datasheet.pdf
IC 20BIT BUS INTFC LATCH 56SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 30AU STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 3CELL AA PC MNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DUAL 20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf