Littelfuse 5KP18CA-HRA
5KP18CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP18CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL
Datasheet Download
5KP18CA-HRA.pdf
Availability of 5KP18CA-HRA
QUANTITY
5KP18CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP18CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP18CA-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)174.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP18CA-HRA
Related Links5KP18, 5KP18CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP18CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP18CA-HRA
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 175MA 24V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 36V 5A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 22A QC datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 20V 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-219AB datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf