Micro Commercial Components (MCC) 5KP190A-TP
5KP190A-TP picture photo
Mfg. Part Number
5KP190A-TP
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 310VC R6
Datasheet Download
5KP190A-TP.pdf
Availability of 5KP190A-TP
QUANTITY
5KP190A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP190A-TP
Internal Part NumberEIS-5KP190A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp310V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP190A-TP
Related Links5KP19, 5KP190A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5KP190A-TP Details Description
Related parts for 5KP190A-TP
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=96 LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf