Littelfuse 5KP200CA-HR
5KP200CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP200CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 200VWM 329.2VC AXIAL
Datasheet Download
5KP200CA-HR.pdf
Availability of 5KP200CA-HR
QUANTITY
5KP200CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP200CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP200CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)222V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp329.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP200CA-HR
Related Links5KP20, 5KP200CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP200CA-HR Details Description
Related parts for 5KP200CA-HR
CONN FFC FPC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC DL OUT +/-5V POS POL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf