Littelfuse 5KP20CA-HR
5KP20CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP20CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC AXIAL
Datasheet Download
5KP20CA-HR.pdf
Availability of 5KP20CA-HR
QUANTITY
5KP20CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP20CA-HR
Internal Part NumberEIS-5KP20CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)157.4A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP20CA-HR
Related Links5KP20, 5KP20CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP20CA-HR Details Description
Related parts for 5KP20CA-HR
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 12V RADIAL datasheet.pdf
Z-PACK F.CODING KEY datasheet.pdf
LENS FOR LEDENGIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE SOD123 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 88.9MMH datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ORANGE LED 12 VAC/VDC datasheet.pdf