Littelfuse 5KP210C-B
5KP210C-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP210C-B
Brief Description
TVS DIODE 210VWM 366.98VC P600
Datasheet Download
5KP210C-B.pdf
Availability of 5KP210C-B
QUANTITY
5KP210C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP210C-B
Internal Part NumberEIS-5KP210C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)210V
Voltage - Breakdown (Min)220.95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp366.98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP210C-B
Related Links5KP2, 5KP210C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP210C-B Details Description
Related parts for 5KP210C-B
IC OSC DUAL FX FREQ 60MHZ 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOOD COVER ANCHOR FOR XM CONN datasheet.pdf
PTC THERM AS HEATING ELEMENTS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf