Littelfuse 5KP33CA-B
5KP33CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP33CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL
Datasheet Download
5KP33CA-B.pdf
Availability of 5KP33CA-B
QUANTITY
5KP33CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP33CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP33CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)95.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP33CA-B
Related Links5KP3, 5KP33CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP33CA-B Details Description
Related parts for 5KP33CA-B
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOMICRO 5-24VDC 20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf