Micro Commercial Components (MCC) 5KP33CA-TP
5KP33CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
5KP33CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC R6
Datasheet Download
5KP33CA-TP.pdf
Availability of 5KP33CA-TP
QUANTITY
5KP33CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP33CA-TP
Internal Part NumberEIS-5KP33CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP33CA-TP
Related Links5KP33, 5KP33CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5KP33CA-TP Details Description
Related parts for 5KP33CA-TP
CONN RING TONG 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 14POS 2.00MM datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE Q datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W +/-5V 2A datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf