Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP33HE3/73
5KP33HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP33HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC P600
Datasheet Download
5KP33HE3/73.pdf
Availability of 5KP33HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP33HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP33HE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP33HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)84.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP33HE3/73
Related Links5KP33, 5KP33HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP33HE3/73 Details Description
Related parts for 5KP33HE3/73
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL ASSY MRJ21/RJ45 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LP 7.50/135/11 OG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf