Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP36AHE3/73
5KP36AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
5KP36AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600
Datasheet Download
5KP36AHE3/73.pdf
Availability of 5KP36AHE3/73
QUANTITY
5KP36AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP36AHE3/73
Internal Part NumberEIS-5KP36AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)86.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP36AHE3/73
Related Links5KP36A, 5KP36AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP36AHE3/73 Details Description
Related parts for 5KP36AHE3/73
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .053" datasheet.pdf
DUST COVER FOR D-SUB50 MALE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FRAME SWING 27.8X21.8X0.6" BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf