Microsemi Commercial Components 5KP36E3/TR13
5KP36E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP36E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC P600
Datasheet Download
5KP36E3/TR13.pdf
Availability of 5KP36E3/TR13
QUANTITY
5KP36E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP36E3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP36E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)77.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP36E3/TR13
Related Links5KP36E, 5KP36E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP36E3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP36E3/TR13
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
40 MODIV HSG COMP DR .150CL datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 15V 133MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LP 5.00/135/18 BK datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf