Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP40HE3/54
5KP40HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
5KP40HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC P600
Datasheet Download
5KP40HE3/54.pdf
Availability of 5KP40HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5KP40HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP40HE3/54
Internal Part NumberEIS-5KP40HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP40HE3/54
Related Links5KP40, 5KP40HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP40HE3/54 Details Description
Related parts for 5KP40HE3/54
MOSFET P-CH 100V 12A TO220AB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W STER AB 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 940V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
FUSE 16A 250VAC 10X38 FAST datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
M801 85C 85#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
TV 3C 3#20 PIN RECP datasheet.pdf
330UF 16V 10X10X14MM 125C 1500H datasheet.pdf