Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP45A-E3/51
5KP45A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
5KP45A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC P600
Datasheet Download
5KP45A-E3/51.pdf
Availability of 5KP45A-E3/51
QUANTITY
5KP45A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP45A-E3/51
Internal Part NumberEIS-5KP45A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP45A-E3/51
Related Links5KP45A, 5KP45A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP45A-E3/51 Details Description
Related parts for 5KP45A-E3/51
D-SUB ADAPTER PLATE FOR 25POS datasheet.pdf
IC PLD 10MC 30NS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000000MHZ SMD datasheet.pdf
220UF 450V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf