Littelfuse 5KP45CA-HRA
5KP45CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP45CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC AXIAL
Datasheet Download
5KP45CA-HRA.pdf
Availability of 5KP45CA-HRA
QUANTITY
5KP45CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP45CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP45CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP45CA-HRA
Related Links5KP45, 5KP45CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP45CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP45CA-HRA
IC Z8 512 BYTE OTP 8MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 650KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 17MA 26 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.52A 170 MOHM datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 300MM 22AWG datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/GRY 1000' datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL 5.6MH BOX datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf