Microsemi Commercial Components 5KP48CE3/TR13
5KP48CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP48CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC P600
Datasheet Download
5KP48CE3/TR13.pdf
Availability of 5KP48CE3/TR13
QUANTITY
5KP48CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP48CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP48CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)58.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP48CE3/TR13
Related Links5KP48C, 5KP48CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP48CE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP48CE3/TR13
SIDAC 2CHP 140/280V 150A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL FOR SATA POWER CABLE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 9C S 48" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf