Vishay Semiconductor/Diodes Division 5KP51A-E3/51
5KP51A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
5KP51A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600
Datasheet Download
5KP51A-E3/51.pdf
Availability of 5KP51A-E3/51
QUANTITY
5KP51A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP51A-E3/51
Internal Part NumberEIS-5KP51A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)60.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP51A-E3/51
Related Links5KP51A, 5KP51A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
5KP51A-E3/51 Details Description
Related parts for 5KP51A-E3/51
JUMPER-H9991TR/1853OR/H9991TR 2" datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 305K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.27A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.3 datasheet.pdf
STOPPER 10CC PLASTIC AIR SYRINGE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
DIODE GP 2.8KV 1100A B43 PUK datasheet.pdf