Microsemi Commercial Components 5KP54CAE3/TR13
5KP54CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP54CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC P600
Datasheet Download
5KP54CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP54CAE3/TR13
QUANTITY
5KP54CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP54CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP54CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.4A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP54CAE3/TR13
Related Links5KP54CA, 5KP54CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP54CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP54CAE3/TR13
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 175E 15.5KV datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
24" 10 WIRE PLASTIC RCVR T CABLE datasheet.pdf
1ETH,1SRL,GSM,W/MOLEX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf