Littelfuse 5KP58A-HRA
5KP58A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP58A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC AXIAL
Datasheet Download
5KP58A-HRA.pdf
Availability of 5KP58A-HRA
QUANTITY
5KP58A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP58A-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP58A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP58A-HRA
Related Links5KP58, 5KP58A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP58A-HRA Details Description
Related parts for 5KP58A-HRA
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.53"LX2.56"W datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 150MA UFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf