Littelfuse 5KP58CA-B
5KP58CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP58CA-B
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC AXIAL
Datasheet Download
5KP58CA-B.pdf
Availability of 5KP58CA-B
QUANTITY
5KP58CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP58CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP58CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.5A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP58CA-B
Related Links5KP5, 5KP58CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP58CA-B Details Description
Related parts for 5KP58CA-B
DEMO BOARD FOR PCM1801 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
5MM RA.GRN.LED datasheet.pdf
RES 1K OHM 3/4W .01% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO SOT223 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf