Littelfuse 5KP60A-HR
5KP60A-HR picture photo
Mfg. Part Number
5KP60A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC AXIAL
Datasheet Download
5KP60A-HR.pdf
Availability of 5KP60A-HR
QUANTITY
5KP60A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP60A-HR
Internal Part NumberEIS-5KP60A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP60A-HR
Related Links5KP6, 5KP60A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP60A-HR Details Description
Related parts for 5KP60A-HR
SHROUDED HEADER 34 POS STRAIGHT datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 20A@530VAC W/OVP datasheet.pdf
CABLE PRINTER IEEE1284 1.8M datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL 73S1209F DOC/CD CABLE datasheet.pdf
CONDUCTOR CRIMP PUNCH datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 50W TO204AD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf