Littelfuse 5KP60CA-HRA
5KP60CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP60CA-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC AXIAL
Datasheet Download
5KP60CA-HRA.pdf
Availability of 5KP60CA-HRA
QUANTITY
5KP60CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP60CA-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP60CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.7A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP60CA-HRA
Related Links5KP60, 5KP60CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP60CA-HRA Details Description
Related parts for 5KP60CA-HRA
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 50' datasheet.pdf
TOOLING DIE SET datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO214AC datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf