Littelfuse 5KP70CA-B
5KP70CA-B picture photo
Mfg. Part Number
5KP70CA-B
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC P600
Datasheet Download
5KP70CA-B.pdf
Availability of 5KP70CA-B
QUANTITY
5KP70CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP70CA-B
Internal Part NumberEIS-5KP70CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP70CA-B
Related Links5KP7, 5KP70CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP70CA-B Details Description
Related parts for 5KP70CA-B
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf