Microsemi Commercial Components 5KP75CAE3/TR13
5KP75CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP75CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC P600
Datasheet Download
5KP75CAE3/TR13.pdf
Availability of 5KP75CAE3/TR13
QUANTITY
5KP75CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP75CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP75CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.3A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP75CAE3/TR13
Related Links5KP75CA, 5KP75CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP75CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP75CAE3/TR13
IDC CABLE - MSC34K/MC34G/MCE34K datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 138MA 6.96 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf