Littelfuse 5KP85A-HRA
5KP85A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
5KP85A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC AXIAL
Datasheet Download
5KP85A-HRA.pdf
Availability of 5KP85A-HRA
QUANTITY
5KP85A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP85A-HRA
Internal Part NumberEIS-5KP85A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series5KP-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)37.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP85A-HRA
Related Links5KP85, 5KP85A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
5KP85A-HRA Details Description
Related parts for 5KP85A-HRA
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG PCB datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.25MM R/A TIN T&R datasheet.pdf