Comchip Technology 5KP90CA-G
5KP90CA-G picture photo
Mfg. Part Number
5KP90CA-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC R6
Datasheet Download
5KP90CA-G.pdf
Availability of 5KP90CA-G
QUANTITY
5KP90CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP90CA-G
Internal Part NumberEIS-5KP90CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.25A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP90CA-G
Related Links5KP9, 5KP90CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
5KP90CA-G Details Description
Related parts for 5KP90CA-G
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf