AVX Corporation 5MQ101KAAAI
5MQ101KAAAI picture photo
Mfg. Part Number
5MQ101KAAAI
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V Y5U RADIAL
Datasheet Download
5MQ101KAAAI.pdf
Availability of 5MQ101KAAAI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5MQ101KAAAI Order Process
Ship out your order
Specifications of 5MQ101KAAAI
Internal Part NumberEIS-5MQ101KAAAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5MQ101KAAAI
Related Links5MQ10, 5MQ101KAAAI Datasheet, AVX Corporation Distributor
5MQ101KAAAI Details Description
Related parts for 5MQ101KAAAI
CONN HDR 3POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
LOCKNUT PG 16 NYLON GRAY datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 4A 8SOPWR datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf