AVX Corporation 5MQ331KAAAA
5MQ331KAAAA picture photo
Mfg. Part Number
5MQ331KAAAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 500V Y5U RADIAL
Datasheet Download
5MQ331KAAAA.pdf
Availability of 5MQ331KAAAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5MQ331KAAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5MQ331KAAAA
Internal Part NumberEIS-5MQ331KAAAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5MQ331KAAAA
Related Links5MQ33, 5MQ331KAAAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5MQ331KAAAA Details Description
Related parts for 5MQ331KAAAA
IC ADAPTER DIG QDASL QUAD 28PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET 3N/3P-CH 60V 10A 12-SIP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.25A 70 MOHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 410MA 400 MOHM datasheet.pdf
HDM SMPR062F090O K (CUT) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf